Již během července naskladníme první modely z kolekce CUBE 2021 !!!

Jak správně vybrat cyklistickou přilbu

Proč mít při jízdně na kole vždy cyklo přilbu?

Cyklistická přilba by neměla chybět žádnému cyklistovi. V současné době je podle platných zákonů České republiky povinnost nosit cyklistickou přilbu u všech mladších 18 let. Důrazně se ale doporučuje, aby měl na hlavě helmu každý, kdo usedne na kolo. Vždyť každý 9 z 10 smrtelných úrazů zavinili lidé, kteří neměli na hlavě cyklistickou helmu. Jak ale vybrat tu správnou přilbu? Základní rozdělení se dá popsat jako přilby pro děti, muže a ženy. Dámské cyklistické přilby se odlišují jen designem, pánské přilby jsou tedy vhodné jak pro muže, tak i pro ženy.

Dětské, dámské i pánské cyklo přilby

Dělení cyklistických přileb dle použití

Dalším dělením cyklistických přileb je dělení dle použití. Přilby rozdělujeme následovně: 

  • Silniční - jedná se o přilby, kde je kladen důraz na co nejlehčí hmotnost a dobré větrání. Tyto přilby nemají štítek. 
  • MTB přilby - jsou robustnější než silniční přilby, jejich tvar je uzpůsoben tak, aby více chránil zátylek hlavy. Tyto přilby mají štítek proti slunci. 
  • BMX přilby - přilby určené pro BMX disciplíny, důraz je kladen na co největší odolnost, mají minimum větracích otvorů.
  • Freeride/Downhill přilby - integrální přilby s důrazem na pevnost a ochranu celé hlavy
  • Městské přilby - určené do města, do silničního provozu, vyznačují se malým množstvím větracích otvorů. 

Cyklisktické přilby dle použití

Na co si dát pozor při výběru cyklo přilby

Správná velikost je velmi důležitá. Přilba by Vám měla sedět a hlavně by neměla nikde tlačit. Zároveň však nesmí být na hlavě volná, aby nedošlo k jejímu pádu. Každá přilba by měla mít příslušné certifikáty bezpečnosti. Důležitýým faktorem je dobré odvětrání přilby, aby při delších vyjížďkách zejména v teplém letním počasí nedocházelo k nadměrnému zahřátí hlavy. Pokud plánujete delší vyjížďky, pak je důležitá i hmotnost přilby, která by měla být co možná nejlehčí. Tady ovšem platí pravidlo - čím lehčí, tím zároveň dražší. No a v neposlední řadě by se Vám přilba měla líbit.

Nastavení přilby na hlavě

Nastavení a správné u pevnění přilby na hlavě probíhá ve dvou místech. Upínacím páskem kolem brady a regulačním systémemna zadní části hlavy, kde si nastavíte obvod helmy, aby Vám přilba seděla na hlavě. Velikost přilby je uváděna podle obvodu hlavy  vždy v určitém rozmezí, například 56 cm - 58 cm . Při nasazení přilby na hlavu by přilba měla končit přibližně v půlce čela. Pokud Vám přilba nesedí i když máte správně zvolený obvod hlavy, pak vyzkoušejte přilbu od jiného výrobce, protože každý výrobce má svůj vlastní tvar skořepiny.

Technologie

Většina nabízených přileb je již vyráběna in - mold technologií,kdy je pěna vstřikována do skořepiny a tím dochází k pevnému spojení polystyrenové pěny s tuhou skořepinou. Někdy se používá pro ještě větší pevnost také tzv. double in - mold technologie, kdy je skořepina použita i z vnitřní nebo týlové strany. Také pro větší pevnost je používáno vystužení prvky hliníku, tuhého plastu nebo karbonu.

0 Kč 0
Váš nákupní košík je prázdný.